עסק

וירוס Coronavirus הפך את הבנק המרכזי האירופי ל”כאב הראש ביותר “

בין אם מדובר בברקסיט או במלחמת הסחר סין-ארה”ב. לדברי פיליפ ליין, כלכלן ראשי ברשות המוניטרית, התפרצות נגיף הקורונוס בוווהאן, סין, היא כבר “כאב הראש” בתחזיות הכלכליות של הבנק המרכזי האירופי (ECB). חברי הגוף המנהל של הסוכנות אמרו בראיון לטלוויזיה בלומברג כי המצב הבסיסי שהם חוקרים הוא שההשפעה של המגיפה על הכלכלה היא “בצורת V”. כלומר, השפעתה לא תקבע, והמערכת תחזור למצב תקין. “צריך לראות את המהירות של [הנגיף] להתפשט”, אמר ליין. הכלכלן הראשי של ה- ECB אמר גם כי ככל שנגיף הקורונה יתפשט מוקדם יותר, כך יגדל האמון שלו בהשפעה הכלכלית, רק ברבעון הראשון או השני .

עם זאת, למרות שליין התעקש כי ההתפרצות הייתה בעיה בתחזיתו, הוא גם הדגיש כי בטווח הבינוני לא תחול השפעה על חישוב זה. סגן מושל הבנק המרכזי של אירופה, לואיס דה גווינדוס, הודה ביום חמישי כי אזור האירו הוא “הרובד החדש של אי הוודאות” לכלכלות גוש האירו. באירוע בפרנקפורט, שר הכלכלה הספרדי לשעבר התעקש שהסיכונים יישארו “בקנה אחד עם גורמים שליליים.” “בפרט, התפרצותה והשפעתה הפוטנציאלית על ההתפתחות העולמית הוסיפו אי וודאות חדשה”, הדגיש דה גווינדוס בנאומו.

שני חברי הוועד המנהל של ה- ECB הצהירו שלושה שבועות לפני הישיבה הבאה של המדיניות המוניטרית של ה- ECB. הפגישה תואם את פרסום תחזיותיה הרבעוניות החדשות לגבי התוצר והאינפלציה בגוש האירו. בדצמבר אשתקד החליטה המחלקה להגדיל את תחזית הצמיחה שלה ל -1.1% עד 2020 ו -1.4% בשנתיים הקרובות.

הבנק המרכזי האירופי אינו הגוף הכלכלי העולמי היחיד העוסק בנגיף הקורונוב. אם למגיפה יש השפעה על הכלכלה, קרן המטבע הבינלאומית (IMF) וקבוצת 20 (G20) עומדים מוכנים לנקוט בצעדים לתמיכה בצמיחה העולמית. מנהלת קרן המטבע הבינלאומית, כריסטינה גורגיובה, אמרה בראיון אתמול כי “אם נגלה שההשלכות של מגיפה זו חמורות מתמיד, ננקוט בצעדים אחידים כדי לתמוך במצב הגלובלי. השבועון הגרמני דר שפיגל.

כלכלנים מדגישים כי הנגיף “מבודד” בגלל מגיפת ה- SARS. הוא גם נזכר שככל שתרומתו של הענק האסייתי לכלכלה העולמית יותר מכפילה את עצמה, גם תפקידה של סין בעושר האדמה זינק. נכון ליום חמישי, היו אזהרות לפיהן קוביד 19 הפך לסיכון “הקרוב ביותר” של הכלכלה העולמית ואיים “להשמיד” את ההתאוששות הכלכלית.

אחד מנושאי הדיון על ההשפעה הכלכלית של נגיף הקורונומיה יהיה ישיבת שרי האוצר G20 השבוע בריאד, ערב הסעודית.

Show More
Back to top button
Close