עולם

בחירות באפגניסטן: אשרף גאני מכריז על ניצחון

לפני כחמישה חודשים הוכרז הנשיא אשרף גאני כמנצח בבחירות שנויות במחלוקת באפגניסטן.

יש אומרים כי אפגניסטן עלולה ליפול למשבר חדש עם ההכרזה על בחירתו המחודשת של אשראף ג’אני, שכן חלקם האשימו במניפולציות בבחירות.

כאשר הטליבאן ניסה לנהל משא ומתן על הסכם שלום הוכרזו תוצאות הבחירות.

ההצבעה התקיימה באפגניסטן ב- 28 בספטמבר האחרון. בשנת 2001 הפיל הצבא האמריקני את הטליבאן. זו הבחירות הרביעית מאז. במהלך ההצבעה היו טענות למניפולציה קשה. היה גם בעיה טכנית במכשיר הביומטרי במהלך ההצבעה. בנוסף, ישנם סוגים רבים של טענות על הפרות.

ועדת הבחירות העצמאית באפגניסטן (IEC) אמרה ביום שלישי כי אשרף גאני קיבל 50.64% מקולותיו ויריבו, עבדאללה עבדאללה, קיבל 39.52%.

חברת החשמל הודיעה על תוצאות ראשוניות בדצמבר, בהן הוכרז בכיר הבנק העולמי לשעבר אשרף גאני כמנצח. עם זאת, עבדאללה עבדאללה דחה את ההאשמות על תוצאות הבחירות, וכינה אותם כמרמה. הוא ביקש לבחון את ההצבעה. מנגד, אשרף גאני דחה את ההאשמות למניפולציה בבחירות.

מנהיג קמפיין עבדאללה, פזאל אחמד מנווי, אמר בטוויטר לאחר פרסום תוצאות הבחירות: “פרשנו מהבחירות נוהל. נציבות הבחירות העצמאית אינה משמעותית ואינה מכריזה על תוצאות בחירות. צדק.

היו טענות להונאה בבחירות 2014. גם אשרף ע’אני וגם עבדאללה עבדאללה הגישו טענות למניפולציה על החבלה. במקרה זה, על ארצות הברית להגן על המרכז, ולשני הצדדים יש סמכויות מסוימות. אשרף גאני הוא הנשיא ועבדאללה הוא המנכ”ל הראשי. מאז שנת 2014 הייתה אמון רב ביחסים ביניהם.

המשבר הפוליטי הזה מתרחש באפגניסטן כאשר ארצות הברית מנסה להגיע להסכם שלום עם הטליבאן. לפי רויטרס, ככל שהאלימות תתחיל לרדת, שני הצדדים יכולים להודיע ​​על הסכם. שר הפנים בפועל של אפגניסטן אמר גם כי אדמות מוכנות לשיחות עם הטליבאן. בתחילה סירבו הטליבאן לשוחח עם ממשלת אפגניסטן. הטליבאן אומר כי ממשלת אפגניסטן היא ארה”ב.

סגן נשיא אפגאן עבדול ראשיד דוסטאם הזהיר בשבוע שעבר כי אם אשרף גאני יוכרז כמנצח, אז עבדאללה עבד דולה ותומכיו יכולים להכריז על ממשלה מקבילה.

גם ההשתתפות בבחירות זו הייתה הנמוכה ביותר. נספרו רק 10.82 מיליון קולות. כמיליון קולות הוכרזו כחוק בגלל הפרות. כלל האוכלוסייה באפגניסטן מונה 37 מיליון והבוחרים הרשומים הם 90.6 מיליון. חוסר ביטחון הוא אחת הסיבות לתהליך ההשתתפות הנמוך. הטליבאן איים לתקוף את הסקרים.

Show More
Back to top button
Close